Alanya / Kargicak

 • bolge16
 • bolge16
 • bolge16
 • bolge16
 • bolge16
 • bolge16
 • bolge16
 • bolge16
 • bolge16
 • bolge16
 • bolge16
 • bolge16
 • bolge16
 • bolge16
 • bolge16
 • bolge16
 • bolge16
 • bolge16

  Kargıcak Belediyesi, Akdeniz Bölgesin”de, Antalya sahil şeridinin doğusunda yer almaktadır. Alanya”nın kuzeydoğusunda Gazipaşa istikametinde, Mahmutlar Beldesi”nden sonra ki yerleşim yeridir. Antalya”ya 150km, Alanya”ya 16km uzaklıktadır.
Kıyı şerit uzunluğu 4.500m”dir.
Yüzölçümü 1.800hektardır.
1998 yılından bu yana Alanya”ya bağlı bir beldedir.
Nüfus ; Kargıcak Beldesinin nüfusu 1997 yılı 2.214 ; 2000 yılı 4.146; 2007 yılı nüfus sayımına göre 2.797 kişidir. 100 civarında Avrupa”nın çeşitli ülkelerinden farklı uyrukta insanlar Kargıcak”a yerleşerek, burada yaşamaya başlamışlardır. Yaz aylarında özellikle bölgede bulunan turistik tesislerin katkılarıyla nüfus yerleşik nüfusun iki-üç katına çıkmaktadır.

Eğitim ; Belde de iki adet ilkokul bulunmaktadır.

Kargıcak İlköğretim Okulu ; Vahabiye Mektebi adıyla 1915 yılında kurulan 6 derslik ilkokul bölgenin en eski okullarından birisidir. Ancak fiziki şartlarının yetersizliği nedeni ile güvenli ve sağlıklı hizmet veremez durumda olduğundan, yıkılarak yerine yenisinin yapılması için Belediye Başkanlığı olarak çalışmalara başlanmış ve yeni okulun inşaatı devam etmektedir. En kısa zamanda bitirilerek hizmete alınacaktır.

Kargıcak Hacıbey İlköğretim Okulu ; 1996 yılından bu yana 3 derslikle hizmet vermektedir.

Turizm Meslek Yüksek Okulu ; Akdeniz Üniversitesine bağlı beldemizde kurulacak olan Meslek Yüksek Okulu için yer belirlenmiş ve çalışmalara başlanmıştır.

Sağlık ; Kargıcaklılar, Alanya”ya çok yakın olmaları dolayısı ile sağlık hizmetlerini Alanya”da ki devlet hastanesi ve özel hastanelerden almaktadırlar.
Kargıcak Belediyesi acil durumlarda kullanılmak üzere bir adet tam donanımlı ambulansa sahiptir.
Ayrıca, Kargıcaklılar”ın basit rahatsızlıklarında başvuracağı bir sağlık ocağı yapılması için belediye tarafından çalışmalar yürütülmektedir.
Tarihi
Eskiçağlarda Kargıcak ve Alanya”nında bulunduğu bu sahillere Momphsuestiya daha sonraları da Pamfilya denirdi.Yunan tarihçisi Heredot ( M.Ö. 480-409) şöyle der ;“Bu millet Turuva dönüşünde Krarlarla birlikte göç edenlerin soyundandırlar. M.Ö 2000 yıllarında olan Truva Savaşlarıyla Trakya”dan gelen bir çok kavim buralara yerleşmiştir.”
Pamfilya Yunanca bir isimdir. Pamfilya tarihi seyir içinde bölgede bulunan tüm krallıkların eğemenliklerinde bulunmuştur. M.Ö.546 yılında İran Hükümdarı Kuruş bütün Anadolu”ya hakim olmuştu. İran hükümranlığında 210 yıl yaşayan bölge M.Ö. 333 yılında İskenderin eline geçti. 10 yıl sonra İskenderin ölümüyle Selakus Krallığı bölgeyi idaresi altına alır ve çeşitli yerlerde şehirler kurar.
O dönemde Kargıcak ve Alanya tepelerinde yaşayan bölge halkı korsanlıkla geçinmekteydi. Korsanlar gemileriyle İtalya açıklarına kadar gider, denizde rastladıkları tüm gemilere ve kıyılardaki şehirlere saldırırlardı. Bu nedenle Pamfilya”da yaşayan herkes çok ciddi bir servet sahibiydi. Bu zenginlik Anadolu”nun içlerinden insanların akın akın bu bölgeye gelmesine neden oluyordu. Doğal olarak bölgedeki korsan akınlarından Romalılar da nasiplerini alıyorlardı. Bu nedenle Romalılar M.Ö. 65 yılında Pompeyüs”ü korsan avına gönderdiler. Pompeyüs emrindeki 500 gemi, 120 bin askerle İtalya sahillerinden başlayıp, Eğe Denizi ve Pamfilya sahillerine kadar her yeri korsanlardan temizledi. Teslim olanlara dokunmazken, diğerlerinin gemilerini yaktı ve onları denizden uzak bölgelere sürdü. Korekesyon, Syedra, Learti gibi yerleşim yerlerini kurdu. Sağlanan düzen M.Ö.48 yılında Pompeyüs”ün başının Mısırda vurulmasına kadar sürdü.
Roma Genarali Antonyos Pamfilya”yı Mısır Klariçesi Kleopatra”ya hediye etti. Kleopatra, gemi inşa etmek için bölgedeki ormanları yıllarca kestirdi. M.Ö.32 yılında Kleopatra Romalılarla girdiği savaşta yenildi. Yenilginin arkasından Antonyus”un intiharı ve Kleopatra”nın kendini zehirli bir yılana sokturarak intiharıyla Pamfilya yeniden Romalıların eline geçti ve M.Ö. 27”den M.S.192”ye kadar Roma”ya bağlı kaldı. Hiristiyanlığın yayılmasıyla birlikte bölgede çok sayıda kilise inşa edildi. Bizanslılardan sonra, Pamfilya Selçuklular”ın eline geçti. Mısır”dan dönen bir tüccar kafilesi Antalya civarında soyulunca Selçuklu Hakanı Gıyaseddin Keyhüsrev bunu bahane ederek 1206 yılında Antalya”yı ordusu kuşattı. Antalya 1210 yılına kadar Selçuklular ve Bizanslılar arasında el değiştirdi. Kuşatmalardan birinde Gıyaseddin Keyhüsrev şehit oldu. Yerine Alaadin Keykubat geçti ve büyük bir ordu hazırlayarak Alanya”yı kuşattı. Kale duvarları sağlam, sarıçları su ile depoları erzakla dolu olduğundan kale iki ay kuşatmaya dayandı. Sonunda Kale sahibi Kir Fard teslim oldu, kale Selçukluların eline geçti Alaadin Keykubat”la Kir Fard”ın kızıda evlendi ve Kalnoros adının Alaiye olması fermanını buyurdu.1220 miladi yılında bölge Selçuklular”ın eğemenliğine geçince Alaadin Keykubat bölgenin Türkleşmesi için bir çok Türkmen aileyi buralara yerleştirdi. 1276 yılında Alanya Karaman Oğlu Şemseddin Mehmet Beyin eline geçti... 29 ekim 1923 yılında Cumhuriyet”in ilanıyla yeniden şekillenen Türkiye coğrafyasında Kargıcak, Alanya ilçesine bağlı bir köy olarak varlığını sürdürdü. 1998 yılında ise Alanya”ya bağlı “Kargıcak Belediyesi” oldu.

Turizm Kargıcak hem maviyi hem de yeşili bir arada barındırır. Uzun kumsalı, eşsiz koyları ve gökyüzü ile mavinin her tonunu bulabileceğiniz beldemizde, yaylaları ve gerek şehir içi gereksede şehir dışı alanlarıyla yeşilin her tonunu barındırır. Alanya bölgesindeki oteller içinde her dönem doluluk oranı en yüksek olan oteller Kargıcak”ta bulunmaktadır. Alman, Hollandalı ve yerli turistler en çok gelen turistlerdir. Kargıcak, turizmde geç fark edilen bir yer olması nedeniyle bozulmamış doğası, masmavi denizi, kıyı boyunca ilerleyen sahili, tarihi mekanları ve doğa turizmi, yayla turizmi gibi henüz kullanılmayan potansiyeli ile yakın gelecekte çok yönlü ve altarnatif bir turizm merkezi olacaktır.
Bugün beldede bulunan 4 yıldızlı otelleri ve restoranları ile yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Bozulmamış doğası ve sakinliğinin yanı sıra özellikle Antalya ve Alanya gibi turizmde birer dünya markası haline gelmiş iki merkeze çok yakın olması, turizm açısından ne derece etkin olduğunu göstermektedir.

Ayrıca Kargıcak”ta turizm veya ikinci konut olarak yapılan lüks siteler bölgenin yerli turizm kalitesini artırmaktadır. Otellerin yerli ve yabancı konukları için hazırlamış oldukları eğlencelerin yanı sıra Alanya ve Antalya gibi büyük turizm merkezlerine yakınlığı dolayısı ile konuklarına, çok çeşitli ve limitsiz bir eğlence dünyası sunmaktadır.

Geleneksel Türk Mutfağının yanı sıra bir çok otel ve restoranlarda uluslararası mutfaklar başarı ile konuklara sunulmaktadır. Yöresel mutfağa ait Külüklü Çorbası ve Ülübü Piyazı gibi yemeklerin denenmesi tavsiye edilmektedir.

Turkiye, Antalya Alanya 07400 Kadıpaşa Mah. Elmas Sok. No :31 Alparslan Apt.
whatsappWhatsApp whatsappWhatsApp