Alanya / Turkler

  • bolge2
  • bolge2
  • bolge2
  • bolge2
  • bolge2
  • bolge2

Turizm

Alanya.. Alanya denilince de akla hemen Türkler Beldesi gelir. Bu şirin belde bugün, Akdenizde örnek bir belde olmanın ve olağanüstü tabii güzellikleri bağrında bulundurmanın haklı gururunu yaşıyor. Türkler dünden bugüne gelişimin en güzel örneklerini yansıtıyor. Belde gerek coğrafi yapısı, gerekse ulaşım olarak turizminin gözdemerkezidir.

Bakir ve gelişime açık olan Beldede her yıl yeni turizm tesisleri yapılmakta olup gelişimini sürdürmektedir. Türkler Belediye Başkanı Hayri Çavuşoğlu, genç, mücadeleci ve çalışkan ruhu ile beldeyi yeniden imar ediyor, turizmin alt yapısını bugünden hazırlıyor.

Ülkemizin en güzel sahil bandına sahip olan Türkler sahili, son derece temiz ve bakir olup Akdenizin en çok Mavi Bayraklı beldesidir. Beldenin ortalama 10 km sahili vardır. Burada, bir buçuk kilometrelik bir alanTürkler belediyesince Halk Plajı olarak kullanılmak amacı ile temizlenerek içerisine büfeler, wc, duş kabinleri yaptırıldı ve Türkler halkı ile yerli yabancı turistlerin hizmetine sunuldu. Turizm sezonunda olağanüstü nüfus artışı yaşayan Türklerde, 17 otel, 8 site ve 100ünüzeride villa yer almaktadır.

Türklerin yerli nüfusu 8 bin dolayındadır ama, sezon boyunca yoğun turist akımı ile 180 Binlere ulaşmaktadır. Ülke turizmi açısından Alanya çok müstesna bir özelliğe sahiptir. Alanyada Türklerin çok ayrı bir önemi vardır. Beldeye yapılan kanalizasyon ve arıtma tesisleri ile Türkler sahilleri, deniz-kum ve güneş açısından çok temiz bir karneye sahip olup, bu haliyle cazibe merkezidir. Yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Belde, son yıllarda gerek belediyemiz olanaklarıyla, gerekse bakanlıklarca önemli yatırımlar yapılmış olup, 21. Yüzyılın modern, çağdaş bir turizm merkezi olması yolunda ciddi adımlar atılmıştır.

interAnaliz.com Antalya da web tasarım hizmetleri sunmaktadır.
Kaynak: Turizm (www.turkler.bel.tr)

Tarım

Beldede turizm son zamanlarda hızla gelişse de iç kısımlarda tarım ve hayvancılık sürmektedir. Tarım alanlarında muz ve portakalın yanı sıra örtü altı tufanda sebze üretimi yerleşik Türkler halkının geçim kaynakları arasında yer alır.

Akdeniz ikliminin özelliklerine sahip olan Türkler kışları ılık ve yağışlı yazları sıcak ve kuraktır. Türkler sahip olduğu iklim ve coğrafi yapısı itibarı ile pek çok ürünün bir arada yetişebildiği ender yörelerden birsidir. İlkbaharda sahil kesiminde yetişen tarım ürünlerinin ardından yaz aylarında da yayla kesimlerde üretim yapılarak yılın her mevsim ve ayında taze ürün bulabilme imkanı bulunmaktadır. Yörenin en önemli ürünlerinden birsi de muzdur. Bu konuda son yıllarda örtü altı tarımı hızla yaygınlaşmakta ve muz üretim alanları her yıl katlanarak büyümektedir. Muz ile ilgili ithalat politikaları sektörün gelişmesinde önemli rol oynamıştır.

Yörede son yıllarda üretimine başlanan avakado vb. tropikal meyvelerin üretimi de oldukça yaygınlaşarak devam etmektedir. Beldenin sahil kesiminde portakal üretimi azımsanmayacak düzeydedir. Toros dağlarını kaplayan yeşil cam örtüsü ile sahilde yer alan portakal bahçelerinin yeşili, beldenin görsel ahengine yaz- kış bütünlük kazandırır. Yıl boyu hiç eksilmeyen yeşilin ana sebebi budur. Beldede Hayvancılık genellikle alışıla gelmiş yöntemlerle yapılmaktadır. Küçük baş ve büyük baş hayvancılığın yapıldığı beldede son yıllarda artan konut yapımı ve yeni tarım arazilerinin açılması nedeni ile zaman içerisinde hayvancılık bitme noktasına gelmiştir.

Turkiye, Antalya Alanya 07400 Kadıpaşa Mah. Elmas Sok. No :31 Alparslan Apt.
whatsappWhatsApp whatsappWhatsApp