BOEİNG 737-800 TİPİ CORENDON FİRMASI UÇAĞI ALANYA GAZİPAŞA HAVALİMANINA BAŞARI İLE İNDİ

Alanya, Gazipaşa ve Anamur bölgesinin hayali gerçek oldu. Antalya merkezli havayolu şirketi Corendon, Gazipaşa Havalimanına 189 kişilik Boeing 737-800 tipi uçakla ilk deneme seferini Antalyadan gerçekleştirdi. Bölge halkı uçuşa tanıklık için havalimanına akın etti.

 

Antalya Havalimanından saat 10.00da kalkan baş pilot Erhan Bayram yönetimindeki We Alanya adlı Boeing 737-800 tipi uçak, 189 yolcusuyla birlikte saat 10.45te, işletmesi TAV Havalimanları Holding tarafından yapılan Gazipaşa Havalimanına indi.

Daha önce 149 koltuklu Boeing 737-700 uçaklarının inmesine izin verilen Gazipaşaya, yeni düzenlemeyle ilk defa 189 yolcu taşıyabilen 737-800 tipi uçak inmiş oldu. Firmanın uçuş eğitim müdürü ve 2nci kaptanı Sümer Kütük ile 5 kabin görevlisinin bulunduğu uçakta, Corendon Turizm Grubu kurucu ortağı, Corendon Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Yıldıray Karaer, Ak Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Gazipaşa Belediye Başkanı Cemburak Özgenç, Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, ALTSO Meclis Başkanı Mustafa Tuna, Yönetim Kurulu Üyeleri Namık Şenli ve Murat Topçu, Hollandalı 90 turist, özel sektör ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile gazetecilerden oluşan 189 yolcu yer aldı.

İniş sırasında uçaktaki yolcular pilotu uzun süre alkışladı. Uçak, Gazipaşa Kaymakamı Muhittin Pamuk, ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, Alanya Emniyet Müdürü Erkan Dur, Ak Parti İlçe Başkanı Hüseyin Güney, Osman Çavuşoğlu, Alanyanın oda ve dernek başkanları ile çok sayıda vatandaş tarafından, davul ve zurna eşliğinde karşılandı. Karşılama sırasında halk Oyunları ekipleri de gösteri yaptı.

 

ÇAVUŞOĞLU: "10 YIL ÖNCE ATIL DURUMDAYDI"
AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, 10 yıl öncesine kadar Gazipaşa Havalimanının atıl durumda olduğuna dikkati çekerek, "Burada küçük bir pist vardı. Terminal binasındaki yatırımlar bile sökülmüş ve başka havalimanlarına götürülmüştü. İşe yaramaz bir havalimanı hüviyetindeydi. Bölgenin önemi ve havalimanının fonksiyonel hale gelmesi için çalıştık. İlk olarak işletmeyi TAV firması aldı. Daha sonra havalimanının ihtiyacı olan tüm teçhizatları koyduk. Sivil havacılıkla ilgili teknolojileri de takip ederek öncelikle 737-700 tipi uçakların inmesi için izin aldık. Ama esas hedefimiz içinde bulunduğumuz uçak gibi 737-800 ve Airbus 320 tipi yani, Avrupadan turist getirecek uçakların inmesini sağlamaktı. Bunu da başardık" dedi.

dsc_0167_550.jpg

TURİZM 12 AYA YAYILACAK
Daha önceki yıllarda Boeing 737-700 tipi uçakların inişine izin çıktığını anımsatan Çavuşoğlu, "İlk defa 737-800 tipi uçakların Gazipaşa Havalimanına inişi için Corendon firmasına izin verildi. Bölgemiz için dönüm noktası olan bu gelişme bizler için çok önemli. Bundan sonra Gazipaşaya Rusya dahil Avrupadan turist getirecek uçaklar inecektir. Şu anda bir çok firma Gazipaşaya inmek için başvurularını yapmaya başladı. Buraya büyük uçakların inmesi, tur firmaları için oldukça cazip olacak. Avrupadan Alanya bölgesine gelecek turistler direk olarak Gazipaşa Havalimanına gelecek ve bölgemiz daha canlanacaktır. Gazipaşa Havalimanı sadece sezonluk turistler için değil 12 turizme hizmet edecektir" diye konuştu.

HAVACILIK HASSAS BİR KONU
Gazipaşa Havalimanının açılmasına engel olduğu iddia edilen Antalya Lobisi iddialarına da cevap veren Mevlüt Çavuşoğlu, şöyle dedi: "Gazipaşa Havalimanını istenilen şekilde hizmet vermesi gecikince komplo teorileri de beraberinde geldi. Havacılık hassas bir konudur. Devlet bu tür konularda riski minimum tutar. Atlasjet kazasından sonra Sivil Havacılıkdaki personel yargılanıyor. Aynı şekilde Muhsin Yazıcıoğlunun yaşamını yitirdiği kazanın ardından da bu arkadaşlar yargılanıyor. Her olayda risk vardır ama bile bile kimse risk almaz. Gazipaşa Havalimanına biz de inandık, TAV firması da inandı. Açılabileceğini biliyorduk, neticede biraz zaman aldı ama nihayetinde hep birlikte bunu başarmış olduk."

GAZİPAŞA HAVALİMANI HAZIR
TAV İşletmeler Genel Direktörü Murat Örnekol ise çok uzun süredir üzerinde çalıştıkları Gazipaşa Havalimanının hak ettiği gövdeye sahip ilk büyük uçağı indirdiklerini söyledi.

 

teo_0076_550.jpg

 

100 BİN TURİST İNDİRECEĞİZ
Corendon Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Yıldıray Karaer, "Bu uçuşla beraber Alanya ve çevre turizminin önünün açılacağını düşünüyorum. İlk uçuşumuzu 20 Nisanda yapacağız. Corendon olarak Hollanda ve Belçikadan toplam 420 bin yolcu planlıyoruz. 100 binini Gazipaşa olarak planladık. Bu yıl hem Antalya, hem Gazipaşaya haftada 2 kez yolcu getireceğiz" diye konuştu.

TURİZMDE ÇAĞ ATLAYACAĞIZ
Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Gazipaşa Havalimanının büyük gövdeli uçakların iniş ve kalkışına açılmasının Alanya ve çevresini turizmde çağ atlatacağını belirterek, "Deneme uçuşunun yapılacağının duyulmasının ardından birçok havayolu şirketi havalimanına sefer düzenlemek için sıraya girdi. Emeği geçenlere Alanya halkı adına teşekkür ediyorum" dedi.

DİREK UÇUŞ YAPILACAK
Gazipaşa Belediye Başkanı Cemburak Özgenç ise "Sırbistan, Norveç, Finlandiya, Danimarka ve Almanya gibi ülkelerin uçak şirketleri başta olmak üzere büyük firmalar Gazipaşa Havalimanına direkt uçuş yapmak için sırada. Bu durum otel yatırımcılarını da harekete geçirecek. 4 tane 5 yıldızlı otel yapımı için girişimler oldu. Bu sayının ilerleyen günlerde artacağını düşünüyorum" diye konuştu.

TURİZME OLUMLU YANSIYACAK
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Gülçin Güner, Corendona izin çıktıktan sonra birçok önemli firmanın başvurmasını beklediklerini belirterek, "Müracaat etmiş, sonucu bekleyenler de var. Belçika ve Hollandadan Öger Tour ile Thomas Cook haftada 6 kez uçuş düzenleyecek. Scanway, Danimarkadan uçuş için izin bekliyor. Bu uçuşla birlikte çok sayıda firma uçacaktır. TAV da oradaki geri hizmetlerini geliştirecektir. Bölge turizmine çok olumlu yansıyacak bir gelişme" diye konuştu.

BİR MİLAT NİTELİĞİNDE
Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Kerim Aydoğan ise çok mutlu olduklarını belirterek, "Daha çok uçak geleceğine inanıyorum. Bir milat niteliğindeki bu gelişme, daha büyük gövdeli uçakların da inmesine vesile olacaktır. Havalimanının büyük gövdeli uçakların inişine izin verilmesi ile birlikte yeni bir sürecin başladığını hatırlatarak, uzun yıllar alan bu gelişmeler sonucu gelinen noktanın küçümsenmemesi gerektiğini, bu nedenle gelecek yıllarda çok daha güzel gelişmeleri görmeyi arzu etiklerini söyledi. Bu güne kadar yaşanan gelişmelerde emeği olan tüm siyasetçi, bürokrat, sivil toplum kuruluşu, basın ve halka çok teşekkür ediyorum.’’  Havalimanının sadece Alanya ya değil Alanya doğusunda bulunan Gazipaşa ve Anamur bölgelerinde yapılacak yeni yatırımlar ile yılda 5 milyon yolcuya hizmet verebileceğine de değinen Aydoğan, bunun da bölgede önemli istihdam alanı yaratarak ulusal ekonomiye artı birkaç milyar dolarlık girdi sağlayacağını sözlerine ekledi.

Gold City Otelde gerçekleştirilen basın toplantısının ardından ALTSO Başkanı kerim Aydoğan tarafından Corendon Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Yıldıray Karaer’a geçekleşen ilk büyük gövdeli uçuş ve bölge turizmine katkılarının anısına bir teşekkür plaketi takdim edildi.

 

corendon550.jpg

 

 

Next airlines fly on Gazipasa airport:

 

Belgium:              Tailwind Airlines – www.tailwind.com.tr
Denmark:           Jet Time Airlines – www.jet-time.dk
Germany:           Hamburg Airways – www.hambug-airways.com
                               Germania Airlines – www.flygermania.de
                               * flights can only be booked through Neckermann en Thomas Cook

Finland:               Air Finland –www.airfinland.fi
Netherlands:     Transavia Airlines –www.transavia.com
                             Corendon airlines – www.corendon.nl
Norway:              SAS Scandinavian Airlines – www.Flysas.com

İletişim formu

Turkiye, Antalya Alanya 07400 Kadıpaşa Mah. Elmas Sok. No :31 Alparslan Apt.
whatsappWhatsApp whatsappWhatsApp